Check-in on GetGlue

The Krazy Coupon Lady - Joanie Demer
Get all of Joanie's tips about how to make your money stretch at the grocery store.

PRODUCE

• Tip 1: Find coupons on Facebook. Produce coupons are more common than you think. Follow our favorite produce companies on Facebook and be the first to know when a new coupon is released!

• Tip 2: Just4U savings at Vons, Safeway, and affiliate stores. This program reads your purchase history (through your store loyalty card) and gives you exclusive discounts on the things you buy! That means you may get a better price on bananas than another shopper, just because you belong to the Just4U program.

• Tip 3: Buy in season. Produce is at its cheapest when in season: watermelon in the summer, apples and pears in the fall. Buying produce out-of-season means you’re likely paying a premium price for a crop that isn’t as flavorful as an in-season alternative.

• Tip 4: Weigh bagged versus individual produce. Often bagged produce costs less per pound. Make sure to compare cost per pound. And, did you know that all 5 lb bags of potatoes are not created alike? Don’t be afraid to use the scale, where you may find some bags are shy of 5 lbs and others are at least 5.5 lbs. That’s 10% in additional produce for the same price!


DAIRY

• Tip 1: Be aware: 10 for $5.00 sale doesn’t mean you have to buy 10. Don’t become victim to marketing ploys. Each product costs only $0.50. Buy only what you need!

• Tip 2: Look for cheese coupons; they do exist! Real CA cheese coupons are available online. Look for the happy cows. Real CA products are sold across the country—not just in California.

• Tip 3: Consider two half-gallons instead of one gallon of milk. Many grocers will promo their half-gallons of milk instead of the gallons. While you could pay upwards of $2.79 for a gallon of milk, you may be able to find half-gallons on sale 10/$10, or $1.00 each.

• Tip 4: Print yogurt coupons. Yogurt coupons are the second-most plentiful (next to cereal coupons). To find all available yogurt coupons, visit TheKrazyCouponLady.com and click “Print Coupons”. There, you’ll find an alphabetical list of printable coupons, sorted by brand.

BREAD & CEREAL

• Tip 1: Ditch generics. Misconception: generics are cheaper. Truth: Name brands are cheaper when you combine a sale with a coupon. You may think the store-brand shredded wheat is cheaper at $2.50 per box, while the name brand is $5.00. But, wait for a sale price on the name brand (say $3.00/box), pair that with a promo and a coupon, as shown above and you’ll pay only $1.00 per box—less than half the price of the generic cereal!

• Tip 2: To get the freshest bread, read the bread tags! Bread generally has a 10-day product life on a store shelf: usually 5-7 days at the supermarket and 3 days in thrift store (dollar stores, etc). Remember, the date on the bag is not the date it was baked but the date it is to be removed from the store. Bakeries stock fresh bread at the back of the shelves, so don’t be afraid to reach in and read those dates!

• Tip 3: The dirty little secret about garlic bread. Here’s a little known fact. Unsold loaves of French bread are actually re-purposed and resold the next day as garlic bread. If you want fresh garlic bread, you may simply take a fresh, hot loaf of French bread to the bakery and request that they slice it and put on the garlic spread!

   
SNACKS

• Tip 1: Did you know fashion isn’t the only industry with seasonal sales? In much the same way that white pants are on sale during September at Macy’s, school-lunch snacks are on sale at grocers across the country. Soon, we’ll be seeing sales on baking staples, just in time for the holidays!

• Tip 2: Memorize the manufacturer. Sometimes it pays to know the manufacturer who makes your favorite products. Did you know General Mills manufactures Nature Valley, Betty Crocker, Chex Mix and Fiber One? When you see an advertised promotion, it pays to know all the participating products!

• Tip 3: One coupon per purchase. Don’t let the words trick you. One coupon per purchase means one coupon per item purchased. If you buy 2, you can use 2 coupons. The only exception is a coupon that reads $1.00 off two. In this case, you can only use one coupon for every two items purchased.

• Print or sync your shopping list with free KCL app. Couponing has never been easier. Visit TheKrazyCouponLady.com, select the products you want to buy, add them to your list and choose to print the list or sync it with your iPhone!


PASTA/ NOODLES

• Tip 1: Sign up for mobile coupons. You’ll receive them via text twice per month. No clipping necessary. Simply hand over your phone at the register!

• Tip 2: Stack coupons. Little known fact—nearly all store coupon policies allow the use of one manufacturer coupon in conjunction with a store coupon. Use two coupons to maximize savings!

• Tip 3: Sometimes the smaller size containers are the best price per ounce. Carry a calculator and do the math. When you factor in a coupon, the smallest size is almost always the best deal.

Return to episode guide >>

July 2014
Next month >>
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
August 2014
<< Previous month
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
copyright © 2014 Crown Media, all rights reserved.